چطور احوالپرسی کنیم؟

چطور احوالپرسی کنیم؟

ممکن است با خودتان بگئیید احوالپرسی هم مگه آموزش میخواد؟ قبل از پاسخ به این پرسش اجازه دهید کمی باهم احوالپرسی کنیم!

تا حالا به جملات خودتان یا دیگران هنگام احوالپرسی دقت کرده اید؟

  • سلااااااام حاااااال شما؟ چه عجب!
  • آفتاب از کدوم طرف در اومده شکا به ما زنگ زدی؟
  • شکا چطورین، ما رو نمیبینین خوشحالین؟
  • چی شد یادی از فقیر فقرا کردی؟
  • دیگه با از ما بهترون میچرخین …

ادامه بدم؟! قبول دارید چندین صفحه میتوان این لیست را ادامه داد؟

حال شما بگوئید احوالپرسی آموزش میخواهد؟ درواقع کاری که اکثر ما انجام میدهیم احوالگیری یا همان حال گیری است تا احوالپرسی!

همچنین بسیار دیده شده است که انسان ها وقتی بهم میرسند تبدیل به ضبط صوت می شوند. یکسری جملات از پیش تعریف شده را دو طرف همزمان بیان می کنند مخصوصا هنگام احوالپرسی تلفنی:

سلام / حال شما/ خوبین/ سلامتید/ خانواده خوبن/ ممنون/ سالم باشید/ زنده باشید ….

 

چند روز پیش دوستی با من تماس گرفت تا برای کلاسی با هم هماهنگی لازم را انجام دهیم. در ابتدای صحبت من شبیه جملات فوق بیان کردم و یکدفعه دقت کردم و متوجه شدم که من در حال ممنونم و متشکرم هستم اما طرف مقابل هنوز احوال من را نپرسیده است!!

بله، اینها همه نمونه هایی هستند دال بر اینکه، حتی احوالپرسی هم آموزش میخواهد.

در ادامه چند نکته را بیان میکنم و امیدوارم به بهبود روابط شما کمک کند.

  1. در زمان احوالپرسی تند صحبت نکنید، آرام و شمرده و با لبخند حرف بزنید و سعی کنید حتی برای چند لحظه کوتاه به حرفهای طرف مقابل و جوابهای خودتان فکر کنید (یک کلام، ضبط صوت را روشن نکنیم!)
  2. سوالهایی بپرسید که نشان دهنده توجه شما به طرف مقابل باشد. مثلا از جملاتی کلی مثل: “خوب چطوری؟” یا “اوضاع خوبه؟” و مانند این خودداری کنید و در عوض به مخاطب نشان دهید من حواسم به تو هست. مثلا اگر دوستی دارید که دانشجو است از رشته تحصیلی او سوال کنید یا میتوانید به صحبتهای قبلی خودتان ارجاع دهید. بدین صورت به مخاطب نشان میدهید من حواسم به تو و مسائلت هست و حال تو برای من مهم است.
  3. همچنین میتوانید از قبل به حرفهای خود در موقعیت های مختلف فکر کنید و جملاتتان را تمرین کنید. زمانیکه این کار را انجام میدهید مانند آن است که در ذهن شما یک تجربه واقعی ساخته میشود و در موقعیت مشابه راحت تر میتوانید جملات دلخواه خودتان را بیان کنید.
  4. همچنین به جای طعنه زدن در احوالپرسی ها به طرف مقابل میتوانید بیان کنید که “خوشحال میشم از احوالت باخبر بشم و میدونم سرت شلوغه ، هر زمان تونستی زنگ بزنی خوشحال میشم.” به جای طعنه زدن احساس خوشایند خود را بیان کنید و نشان دهید که این حرفها از سر محبت هستند.

امیدوارم با تمرین این نکات کوچک بتوانیم روابط غنی تر و زیبا تری بسازیم. باشد که هرکدام به سهم خودمان دنیا را زیباتر کنیم.

شمیس نورانی

شاید بتوان گفت بارزترین ویژگی من اینه که عاشق تغییر و یادگیری هستم. تلاش میکنم آموخته هایم را با دیگران به اشتراک بگذارم تا هرکدام به سهم خودمان دنیا را جای بهتری برای زندگی کنیم.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید