تفاوت آموزش و یادگیری

تفاوت آموزش و یادگیری

امروز داشتم فکر میکردم و با خودم گفتم: «12سال درس خواندم و آموزش های زیادی را دیدم، الان چقدر از آن آموزش ها یادم هست؟»
در وهله اول چیز زیادی یادم نیومد و خیلی برام جالب بود! کمی بیشتر فکر کردم و سعی کردم مطالب و آموخته های بیش تری را به خاطر بیاورم. البته یکسری اطلاعات را به یاد دارم مثلا
مفاهیم پایه ریاضی که سال‌های بعد زیاد از آن ها استفاده کردم
یا اصول اولیه زبان فارسی
معانی برخی لغات عربی و تعداد کمی از قوانین صرف و نحو
به میزان ناچیزی زیست و شیمی 😀😀 (وضعیت فیزیک کمی بهتر است)
از اطلاعات عمومی هم برخی مطالب یادم بود مثلا اینکه … 🤔🤔🤔
میخواستم بنویسم مثلا اینکه رود می سی سی پی در آمازون است ولی یکدفعه شک کردم که درست است یا نه !!! و درواقع شوکه شدم که همین اطلاعات ساده و تکراری را هم با شک به خاطر دارم.
مدتی توی خاطرات مدرسه چرخیدم و به یک نکته جالب پی بردم، از دوران تحصیلم خاطرات و مطالبی را به یاد دارم که:
بعدها از آن‌ها استفاده کرده بودم
اتفاق یا ماجرتی جالبی همراه آن پیش آمده بود
یا به نوعی به آن‌ها علاقه داشتم

همین مسئله باعث شد فکر کنم که یادگیری با آموزش فرق دارد. همه این مطالب را من آموزش دیده بودم و شاید چندین مرتبه هم تکرار کرده بودم اما همه آن‌ها را یاد نگرفته بودم.
و حالا سوال طلایی اینحاست که چطور میتوانیم یادگیری داشته باشیم؟ و یا در جایگاه معلم، چطور میتوانیم به جای آموزش دادن، یاد بدهیم؟


در واقع یکی از اهداف فراترازمعلم این است که اول خودمان یادگیری موثرتری داشته باشیم و سپس به اطرافیانمان هم کمک کنیم، چه معلم باشیم یا نباشیم.
برای اینکه بتوانیم یادگیری داشته باشیم یکی از بهترین راهکارها این است که آموزش هایمان را کاربردی کنیم. در هر جایگاهی که هستیم از خودمان بپرسیم از این مطلبی که آموختم (یا آموزش دادم) چه استفاده ای در عمل می توان کرد؟
مثلا ما آموختیم آب در دمای 100 درجه سانتی گراد به جوش می آید. این مفهوم چه کمکی به ما میکند؟ یا این جمله چه معنایی دارد؟
یا فرض کنید شما می آموزید که یکی از راه های ارتباط موثر این است که هنگام بیان انتقاد به رفتار مشخصی اشاره کنیم نه آنکه خود فرد را قضاوت کنیم ( به طور مثال نگوییم تو بی ملاحظه ای، بگوئیم از شوخی ای که کردی ناراحت شدم) حال اگر بتوانیم در عمل هنگام ناراحتی از این روش استفاده کنیم در واقع میتوانیم بگوییم که این رفتار را یاد گرفته ایم.
چطور میتوانیم یادگیری داشته باشیم؟ تمرین تمرین تمرین 😉 همان به عمل درآوردن آموخته ها


در قدم اول همین قدر که آموخته ها را کمی عملی تر کنیم تاثیرات فوق العاده ای خواهیم دید. پیشنهاد میکنم آخرین مطلبی که آموختید را به یاد آورید و سعی کنید آن را به یادگیری خودتان تبدیل کنید.

به خاطر داشته باشیم؛ آموختن لزوماً به معنی یادگیری نیست.

شمیس نورانی

شاید بتوان گفت بارزترین ویژگی من اینه که عاشق تغییر و یادگیری هستم. تلاش میکنم آموخته هایم را با دیگران به اشتراک بگذارم تا هرکدام به سهم خودمان دنیا را جای بهتری برای زندگی کنیم.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید