مارشمالو رو نخور! (رمز موفقیت)

مارشمالو رو نخور! (رمز موفقیت)

نمی دانم چه حکمتی دارد که ما انسان‌ها از جادو و رمز و راز خوشمان می‌آید. در هر کاری به دنبال فوت کوزه گری و یا راز آن هستیم. معمولا به دنبال کسب و کارهایی هستیم که یک شبه ما را پولدار کند. اگر فردی از نظر ما موفق است اولین چیزی که به ذهنمان می رسد این است که حتما آدم خوش شانسی است! خبر خوب اینکه ما در این مقاله کوتاه می خواهیم ببینیم راز موفقیت چیست و چطور میتوان موفق شد؟

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که برای موفقیت به دنبال جادو و اتفاق خاص هستید پس عذرخواهی می کنم این مقاله کمکی به شما نخواهد کرد! در واقع رمز موفقیت آن چنان ساده و بدیهی است که بیشتر افراد آن را باور ندارند و به همین دلیل به آن عمل هم نمیکنند.

یکی از اصلی ترین رموز موفقیت برگرفته از تست مشهور مارشمالو است. در این تست به هرکدام از بچه ها یک مارشمالو (نوعی شیرینی) می دهند و به آن ها اعلام میکنند که اگر تا زمانی که آزمایشگر بر میگردد مارشمالوی خود را نخورند میتوانند یک مارشمالوی دیگر هم بگیرند.

تعدادی از کودکان تحمل می کنند و جلوی میل خود برای خوردن شیرینی می ایستند و تا برگشتن آزمایشگر صبر میکنند و تعدادی هم در همان ابتدا مارشمالوی خود را می خورند.

قبل از ادامه مطلب پیشنهاد می کنم فیلم این تحقیق را از لینک زیر ببینید.

فیلم تست مارشمالو

نکته اصلی این تست به وضعیت این بچه ها در آینده مربوط می شود، بعد از بررسی مشخص می شود که کودکانی که مارشمالوی خود را نخوردند در آینده موفق تر بوده اند. حالا سوال اصلی این است که خوردن ماشمالو چه ربطی به موفقیت دارد؟

در حقیقت زمانی که شما تصمیم میگیرید مارشمالوی خود را نخورید به این معناست که می توانید جلوی لذت آنی خودتان را بگیرید با هدف رسیدن به لذتی بیشتر در آینده که همان موفق شدن در مسیر هدفتان است. به طور مثال فرض کنید امتحان مهمی دارید که آینده شغلی شما را می تواند تضمین کند و برای موفق شدن در آن باید با جدیت درس بخوانید و در همین زمان دوستانتان برنامه یک سفر چند روزه را برنامه ریزی می کنند و شما را هم دعوت می کنند که همراهشان بروید. حال اگر شما بتوانید لذت آنی خودتان را کنار بگذارید یعنی به این سفر نروید و به جای آن برای امتحان خود بیشتر آماده شوید در واقع یعنی شما مارشمالوی خود را نخورده اید و همین مساله است که آدم های موفق را از سایرین جدا می کند.

افراد موفق حاضرند لذت های کوتاه مدت و جزئی تر را فدا کنند تا در آینده فایده بیشتری نصیبشان شود. مثلا زمانی که خسته هستند باز هم سعی می کنند به هدف و برنامه خود متعهد بمانند به جای آنکه خود را توجیه کنند که امروز خسته ام و کمی استراحت حق من است.

در واقع همه مردم دوست دارند زندگی راحت و مرفهی داشته باشند اما حاضر نیستند بهایی که دیگران برای این موفقیت پرداخت کرده اند را بپردازند. تست مارشمالو هم بیانگر همین حقیقت است که شما باید بتوانید به خودتان سختی دهید و حتی از راحتی های خود بگذرید تا در آینده موفقیت های بیشتری نصیبتان شود.

پس اگر میخواهید در مسیر موفقیت حقیقی باشید بهتر است از خودتان بپرسید:

“امروز مارشمالوی من چیست؟ و من چطور میتوانم این مارشمالو را نخورم …”

 

شمیس نورانی

شاید بتوان گفت بارزترین ویژگی من اینه که عاشق تغییر و یادگیری هستم. تلاش میکنم آموخته هایم را با دیگران به اشتراک بگذارم تا هرکدام به سهم خودمان دنیا را جای بهتری برای زندگی کنیم.

پاسخی بگذارید

بستن منو
×
×

سبد خرید